نوشته های جدید
صفحه اصلی / حقوق قضایی / تاخیر در ارجاع پرونده‌های قضایی به شعب یک تخلف انتظامی است

تاخیر در ارجاع پرونده‌های قضایی به شعب یک تخلف انتظامی است

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از تاخیر در ارجاع پرونده‌ها به شعب بعد از ثبت در دفاتر خدمات قضایی به عنوان تخلف انتظامی یادکرد که حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، معاونت قضایی اداره کل و دادگستری‌ها باید جهت نظارت دقیق بر این بخش ورود پیدا کنند.

نهاد نیوز

حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در مورد وجود شکایاتی مبنی بر تاخیر مراجع قضایی در ارجاع پرونده‌ها به شعب بعد از ثبت در دفاتر خدمات قضایی که باعث اطاله دادرسی می‌شود، گفت: در گذشته که پرونده‌های قضایی در سامانه ثنا ثبت نمی‌شد، شکایاتی که مرتبط با دادگستری یا دادسرا بود به دادستان یا معاون ارجاع ارائه شده و همان روز به شعب ارجاع داده می‌شد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر شاکیان حضور داشتند، شکوائیه خود را دریافت می‌کردند، در غیر این صورت به کلانتری ارجاع داده می‌شد، سپس تحقیقات اولیه انجام شده و در نهایت پرونده به دادسرا یا دادگاه برمی‌گشت.

وی تصریح کرد: الکترونیکی کردن ارجاع پرونده‌های قضایی از طریق سامانه ثنا که به این منظور طراحی شده است، به این دلیل بوده که روند رسیدگی به آنها فوریت بیشتری پیدا کند و باید همان روز که پرونده‌ها در این سامانه ثبت می‌شود به دادگاه مربوطه و بعد شعب ارجاع داده شود.

تاخیر در ارجاع پرونده‌ها به شعب به بهانه نبود شاکی معنا ندارد

نوروزی اظهار کرد: بر اساس قوانین آئین دادرسی کیفری، آئین نامه دادرسی مدنی و بخشنامه‌های رئیس قوه قضائیه باید رسیدگی به پرونده‌های قضایی با قید فوریت صورت بگیرد، بنابراین تاخیر در ارجاع پرونده‌ها به شعب به این بهانه که شاکی مراجعه و پیگیری نکرده است، معنا ندارد و طبق ضوابط مشخص تنها زمانی که پرونده دارای نقص باشد به دستور قاضی باید شاکی جهت رفع آن در دادگاه حضور پیدا کند و چنانچه حضور پیدا نکند، پرونده مختومه اعلام می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: تاخیر در ارجاع پرونده‌های قضایی به شعب یک تخلف انتظامی بوده که ممکن است برخی مسئولان اعم از دادیاران یا دادرس‌های ارجاع مرتکب ‌شوند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: هم‌اکنون باید دادستان بر معاونت ارجاع نظارت کرده یا رئیس دادگستری بر بخش پرونده‌های حقوقی یا پرونده‌های خاص کیفری ارجاع شده با کیفرخواست از دادسرا نظارت داشته باشد، همچنین حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، معاونت قضایی اداره کل و  دادگستری‌ها باید بر این بخش نظارت دقیقی داشته باشند./

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *