نوشته های جدید
صفحه اصلی / بین الملل / ترکیه: مدت زمان تعیین شده براى آتش‌بس در سوریه سه‌شنبه به پایان می‌رسد

ترکیه: مدت زمان تعیین شده براى آتش‌بس در سوریه سه‌شنبه به پایان می‌رسد

منابع نظامی ترکیه روز دوشنبه ۲۱ اکتبر از پایان آتش‌بس ۱۲۰ ساعته مورد توافق میان آنکارا و واشنگتن در روز سه‌شنبه (در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت گرینویچ)خبر دادند.

نهاد نیوز

هدف از این آتش‌بس خروج نیروهای سوریه دمکراتیک از مواضع خود به عمق ۳۲ کیلومتری داخل سوریه بوده است.

این منابع با بیان اینکه آتش‌بس روز پنج شنبه ساعت ۲۲ به وقت محلی آغاز، روز سه‌شنبه نیز در همین ساعت پایان خواهد یافت.

آنکارا قصد دارد در امتداد مرز خود با سوریه یعنی از منطقه «تل‌ابیض» تا «راس‌‌العین»، «منطقه امن» ایجاد کند. به گفته منابع ترکی وسعت «منطقه امن» از ۱۲۰ کیلومتر به ۴۴۴ کیلومتر افزایش پیدا کرده است.

وزیر دفاع آمریکا «مارک اسبر» روز دوشنبه گفت:«از گزینه‌های مورد بحث، ماندن تعدای از سربازان آمریکایی در بخش‌هایی از شمال شرقی سوریه در نزدیکی مناطق نفت‌خیز برای اطمینان از عدم کنترل داعش یا گروه‌های دیگر خواهد بود.»

اسپر در حالی که عازم سفر به افغانسان بود به خبرنگاران گفت: «در حالی که سربازان آمریکایی از شمال شرق سوریه عقب نشینی می‌کنند برخی از نیروها در حال همکاری با شرکای خود در نزدیکی میادین نفتی هستند.»

ارتش ترکیه ۹ اکتبر عملیاتی نظامی در شمال شرقی سوریه علیه یگان های مدافع خلق کرد (YPG) که آنهارا «تروریست» می‌خواند انجام داد. آنکارا این نیروها را وابسته به حزب کارگران کردستان (PKK) وتهدید امنیتی برای خود تلقی می کند.
روز پنجشنبه پس از مذاکره بین آنکارا و واشنگتن با اعلام آتش‌بس ۱۲۰ ساعته‌ای درگیری در شمال شرق سوریه به حالت تعلیق در آمد.

این توافقنامه با هدف ایجاد «منطقه امن» به عمق ۳۲ کیلومتر و عقب نشینی نیروهای سوریه دمکراتیک از مواضع خود صورت گرفت.

منابع نظامی ترکیه با بیان این‌که از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کنند خاطرنشان کردند «‌از زمان شروع آتش‌بس حدود ۱۲۵ وسیله نقلیه نیروهای کرد منطقه را ترک کرده اند.»

ارتش ترکیه تاکید کرد، اگر نیروهای «یگان‌های مدافع خلق کرد» تا پایان مهلت آتش‌بس از مواضع خود عقب نشینی نکنند، حملات خود را از سر خواهد گرفت.

ارتش ترکیه اعلام کرد، پس از پایان مهلت آتش‌بس ۱۲۰ ساعته اگر «تروریستی» در منطقه باقی بماند، آنها اقدام نظامی خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *