نوشته های جدید

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری: اربعین پدیده الهی و آسمانی است/تشکر امام جمعه موقت تهران از اطلاعات سپاه

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: پدیده اربعین، پدیده‌ای الهی و آسمانی است که باب جدیدی از رحمت الهی را به‌روی بشریت و امت گشوده است.

نهاد نیوز

حجت الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری خطیب نمازجمعه این هفته تهران، با بیان اینکه جهان امروز شاهد یک اتفاق بزرگ بی‌نظیر، حیرت‌انگیز و خیره‌کننده به‌نام اربعین است، گفت: پدیده اربعین، یک پدیده اعجاب‌آور و باشکوه و حقیقتاً الهام‌بخش است. از نگاه مؤمنان راهپیمایی میلیونی اربعین یک اعجاز است. اگر راست می‌گویید نه مثل اربعین بلکه گوشه‌ای از آن را به این زیبایی بیاورید.

وی با بیان اینکه اربعین یک پدیده الهی و آسمانی است، ادامه داد: این باب لطف و رحمت الهی نویدبخش تحقق عالم دیگری است و ما در اربعین حسینی شاهد یک ترکیب بدیع از حسین(ع)، کربلا، زیارت و پیاده‌روی هستیم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با یادآوری اینکه پایه‌ها و بنیان اربعین از سوی سیدالشهدا و اهل‌بیت(ع) بنیانگذاری شد، گفت: مکتب حسینی را در دو جلد می‌توان مطالعه کرد، جلد اول توسط اباعبدالله و یاران با خون نگاشته شد و جلد دوم توسط اهل‌بیت(ع) خصوصاً امام سجاد و حضرت زینب نگاشته شد و این کتاب اربعین یک چله فریاد، تبیین، تفسیر، تحقیق و تدقیق است.

حاج‌علی‌اکبری اضافه کرد: راهپیمایی اربعین ذخیره‌ای برای امت شیعه است و در وقت نیاز خود این معجزه ظهور کرد‌ وقتی امت اسلامی به یک انسجام درونی و اردوی تربیتی و رسانه‌ای پرقدرت برای معرفی اسلام ناب نیاز داشت، وقتی به تقویت روح مقاومت اسلامی نیاز داشت، وقتی جهانی‌سازی معرفت حسینی مورد نیاز امت بود، عشق و مهرورزی نیاز بود، اربعین از راه رسید و شد آنچه می‌بینیم.

وی عنوان کرد: برای انقلاب اسلامی ما در گام دوم از این گنجینه الهی و آسمانی رونمایی شد. امروز اربعین اسم رمز شیعه به سازماندهی در آستانه تحولات بزرگ تاریخ تبدیل شده است، این اجتماع با ویژگی‌های مختلفی همراه است و قریب به ۳۰ میلیون نفر با ویژگی خاص یعنی هجرت و با مقصد واحد که کربلای معلی است، حضور عاشقانه و داوطلبانه دارند،  اتحاد و انسجام در هدف، آرمان و حتی در نشانه‌ها، در احساس، در لباس، در علائم و نشانه‌ها و یک اجتماعی متکی به خود و کاملاً مردمی از تغذیه، سلامت، اسکان، بهداشت، امنیت و سایر موارد دارای ترکیب خانواده‌بنیان است، از نوزاد تا پیر در این اجتماع حضور دارند.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: این اجتماع تنوع علمی، قومی، نژادی و دینی دارد. آیا می‌توانیم این حقیقت درخشان را با این همه ابعاد و اضلاع و ویژگی‌ها توصیف کنیم؟ بدون شک و به‌تعبیر رهبر انقلاب این یک پدیده الهی و معنوی است و حقیقتاً قابل توصیف نیست، خیلی از پدیده‌های الهی درست قابل تفسیر نیست.

حاج‌علی‌اکبری گفت: این امر الهی را باید ولیّ الهی تفسیر و تحلیل کند اما اهل حکمت و معرفت باید به میدان بیایند و با همه وسع خود در این راه مجاهدت کنند تا این پدیده را تفسیر و تحلیل کنند. شکوهی که هم دارای ابعاد عرفانی، سلوکی و معنوی است و هم دارای ابعاد معرفتی و اعتقادی و فکری است و هم ابعاد تربیتی فکری و اخلاقی است این پدیده دارای ابعاد جامعه‌شناختی، سیاسی، امنیتی و جغرافیایی است و ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی، تاریخی و تمدنی هم دارد.

وی با اظهار اینکه پدیده اربعین را می‌توان بر اساس بیانیه گام دوم از سه منظر مورد مطالعه قرار داد، عنوان کرد: اولین جنبه، جنبه خودسازی است، یعنی آن جنبه فکری، اعتقادی، سلوکی و اخلاقی از نظر ارتقای فضیلت‌ها و رشد اخلاقی و معنوی حقیقتاً یک منبع عظیم و یاری‌گر بی‌بدیل و یک شتاب‌دهنده غیر قابل تصور است، آن هم در این عصر دشوار و مملو از آلودگی‌ها و جاذبه‌های دنیایی شیطانی که باعث تخریب مبانی فکری و ایمانی می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه “اربعین یک فرصت استثنایی برای تقویت معرفت سلوکی است و اباعبدالله یک دستگاه تربیتی متفاوت در اختیار مسلمانان و مؤمنان در زمان ما قرار داده است”، اضافه کرد: از منظر جامعه‌پردازی نیز آنچه اتفاق می‌افتد بسیار فوق‌العاده است، به‌خصوص در این دهه اخیر که هر چه جلو آمدیم این فرصت بیشتر فراهم شده است و یک سرمایه اجتماعی بزرگ و کلان را برای جامعه مسلمانان و ارادتمندان اهل‌بیت(ع) در جامعه از شناخت و اعتماد متقابل، تقویت روحیه جمعی و وحدت و همبستگی با محوریت امامت و ولایت تولید می‌کند.

حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه هویت مشترک و کمرنگ کردن هویت‌های قومی و مذهبی با تعبیر زیبای «الحسین یجمعنا» تقویت می‌شود، خاطرنشان کرد: با این آهنگ مشترک، خرده‌فرهنگ‌ها در این دریا ذوب می‌شوند و یک آهنگ متحدی پیدا می‌کنند. تقویت اخوت ایمانی یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز راهپیمایی اربعین است، آنجایی که انسان می‌تواند بهشت اخوت ایمانی را درک کند.

وی با اعلام اینکه پدیده اربعین یک صف‌بندی و مرزبندی فوق‌العاده در برابر دشمنان اسلام ایجاد کرده است، گفت: طبع نهضت حسینی قیام‌آفرین، استقامت‌بخش، قرار گرفتن دربرابر دشمنان اسلام و مرزبندی با آنهاست، این را نمی‌توان به‌آسانی فراهم کرد. ۳۰ میلیون نفر وقتی «لبیک یا حسین» می‌گویند، پشت مستکبران عالم را می‌لرزاند امروز اربعین حسینی(ع) به کابوس استکبار جهانی تبدیل شده است و می‌بینید که بایکوت خبری کرده‌اند و در عراق قبل از اربعین اغتشاش‌آفرینی‌هایی را انجام دادند. آنها می‌بینند لشکر امام عصر(عج) با این حضور شکوه از راه می‌رسد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران یکی دیگر از جنبه‌های اربعین حسینی را تمدن‌سازی عنوان کرد و اظهار داشت: از منظر تمدن‌سازی و تشکیل امت واحده اسلامی و تشکیل تمدن نوین اسلامی تعبیر بسیار زیبای رهبر انقلاب این است که این بسط معرفت حسینی در عالم که به‌وسیله اربعین و با رسانه اربعین انجام می‌شود یکی از زمینه‌سازهای اساسی برای تحقق آرمان بزرگ است. ما شهد شیرین این تمدن‌سازی را در انقلاب اسلامی و در جامعه اسلامی چشیدیم. افول استکبار جهانی هم بشارت دیگری است که معلوم می‌شود جامعه جهانی با شتاب به‌سوی طلوع خورشید ولایت عظما در حرکت است و اربعین یک شتاب‌دهنده فوق‌العاده است زیرا اگر جهان، حسین(ع) را بشناسد و با معارف حسینی انس بگیرد، در حقیقت به آرمان بزرگ اسلام یعنی ظهور منجی گره خورده است.

حاج‌علی‌اکبری اضافه کرد: این منطق اربعین است که اسلام را پیروز خواهد کرد، منطق اربعین منطق مقاومت، امید صادق، ایستادگی خستگی‌ناپذیر، نداشتن بن‌بست، فتح همه‌جانبه، مرزبندی با دشمن، نترسیدن، مهرورزی عاشقانه نسبت به انسان‌ها و مؤمنین و دوستان اهل‌بیت است. این منطق ما را در محور خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی موفق خواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: ما تشکر می‌کنیم از ستاد محترمی که در دولت با حضور نهادها و بخش‌های گوناگون تشکیل شد و همه دست به دست هم دادند و در تأمین زیرساخت‌ها، تسهیل ورود و خروج، امنیت نظم و سرعت‌بخشی به برنامه‌ها اقداماتی صورت دادند. این‌ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و هر چه بیشتر باشد بهتر است.

وی با ابراز اینکه “از موکب‌داران و مردم شهرهای مرزی تشکر می‌کنیم”، گفت: جامعه ما باید مهیا باشد تا از زائران امام حسین(ع) که از مرزهای شرقی وارد کشور می‌شوند و از آسیای میانه ایران را به‌عنوان معبرالحسین، به‌عنوان جاده عشق، می‌پسندند فکرهای جدیدی داشته باشیم. باید برای این هزاران زائر عاشق که برای رسیدن به کربلای معلا از ایران عبور می‌کنند ابتکارات تازه‌ای در نظر بگیریم که البته اقدامات خوبی هم انجام شده است.

حاج‌علی‌اکبری تأکید کرد: از همه هنرمندان متعهد و عاشق توقع می‌رود که لحظه‌های این اتفاق بزرگ را غنیمت بشمارند و با اقدامات هنری این حادثه و اتفاقات بزرگ را جاودانه کنند و با شعر و فیلم و پویانمایی و سریال و مستندسازی در این زمینه کوتاهی نکنند.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: آموزش و پرورش باید اربعین را در متن‌های درسی و برنامه فرزندان ما وارد کند و در این زمینه کوتاهی نشود. دانشگاه، نخبگان و حوزه‌های علمیه و اصحاب علم از نقش تاریخی خود در این لحظات خاص جا نمانند.

حاج‌علی‌اکبری با تشکر ویژه از دولت و ملت عراق برای میزبانی از زائران امام حسین(ع) گفت: از میزبانان کریمی که در کشور عراق عاشقانه از زائران اباعبدالله پذیرایی می‌کنند به‌خصوص از این حجم عظیمی از ایران که امسال حضور باشکوهی داشته‌اند، تشکر می‌کنم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با توجه به دستگیری روح‌الله زم توسط اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: از اقدام بجا و تحسین‌برانگیز پاسداران گمنام امام زمان(عج) در به هم ریختن شبکه عنکبوتی خطرناک تشکر می‌کنیم و امیدواریم این اقدام شایسته تکمیل شود و برای همه عزیزان آرزوی توفیق داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *