نوشته های جدید
صفحه اصلی / تاریخ معاصر / ریسک های خاورمیانه اقتصادجهان را تهدید می کند

ریسک های خاورمیانه اقتصادجهان را تهدید می کند

ساعت ۲۴ -یک سال اخیر را می توان پر تحول ترین سال در تاریخ معاصر دنیا دانست . سالی که هم تنشهای ژیوپولتیکی زیادی اتفاق افتاد و هم توافق ها و پیمان های بین المللی نادیده گرفته شد سالی که اصلی ترین دستاوردهای دنیای اقتصاد مانند دستاورد تجارت ازاد و اصلی ترین دستاورد سیاسی قرن بیست و یکم یعنی توافق هسته ای ایران و غرب نادیده گرفته شد و دیدگاه های پوپولیستی جایگزین همه آنها شد .

نهاد نیوز

سالی که تحولات بریتانیا ، اتحادیه اروپا را با چالش روبرو کرد و تصمیم این کشور به خروج از اتحادیه بدون توافق زمینه ساز نگرانی مردم این کشور و مسولان اتحادیه اروپا شد. بیش از یک سال از شروع جنگ تجاری در دنیا گذشته است . جنگی که با وضع تعرفه های الومینیوم و فولاد توسط امریکا شروع شد و به تدریج فضا را با تنش مواجه کرد. این جنگ در ابتدا تنها بین امریکا و چین بود ولی به تدریج شعله های ان دامن کشورهای دیگری مانند کانادا و مکزیک ژاپن را هم گرفت و مهمترین دستاورد سیاسی و اقتصادی قرن بیست و یکم میلادی یعنی تجارت ازاد را نابود کرد.البته برخی از کشورها از قیبل کانادا و مکزیک به دلیل منافع اقتصادی زیادی که در همکاری با امریکا می دیدند و شاید به دلیل همسایگی با این ابر قدرت اقتصادی در دنیا، مذاکرات پیمان تجارت امریکای شمالی یا نفتا را از سر گرفتند و با دولتی که به هیچ یک از تعهدات پیشین پایبند نبود، توافق نامه تازه ای امضا کردند ولی چین زیر بار این سیاست تحمیلی از طرف امریکا نرفت. مقامات چینی اعلام کردند که سیاست خارجی امریکا و سیاست حمایت از اقتصاد داخلی و ممانعت از تجارت ازاد بر خلاف اصول تایید شده جهانی است ودلیلی برای کوتاه امدن در مقابل امریکا وجود ندارد. برایند این تحول منفی را می توان در کاهش نرخ رشد اقتصادی دنیا و اغاز جنگ ارزی در دنیا مشاهده کرد. جنگی که باز هم امریکا و چین در صدر ان هستند و باز هم می تواند تمامی دنیا را متضرر کند.
دامنه جنگ وسیع تر شد
اما مساله جنگ تجاری تنها محدود شدن حجم تجارت بین دو کشور نیست بلکه مساله از بین رفتن اعتماد جامعه جهانی به اصول تجارت ازاد است که می تواند کشورها را به سمت بحران بیشتر هدایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *