نوشته های جدید
صفحه اصلی / علمی / طرح راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی به فعالیت‌های غیرقانونی بیت کوین مشروعیت می‌بخشد

طرح راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی به فعالیت‌های غیرقانونی بیت کوین مشروعیت می‌بخشد

نمایندگان موافق رد طرح راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی تأکید دارند طرح راه‌اندازی پیام‌رسان‌های مالی به فعالیت‌های غیرقانونی بیت کوین مشروعیت می‌بخشد.

نهاد نیوز

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حسن نوروزی در نشست علنی امروز( سه‌شنبه، ۸ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه در تجارت خارجی گفت: وضعیت پیام‌رسان‌های مالی در این طرح مشخص نیست، کما اینکه موضوع پیام‌رسان‌ها می‌بایست در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ماده (۱۳) برنامه ششم توسعه وزارت اقتصاد و دارایی مکلف به ایجاد پیمان‌های دو و چند جانبه با کشورهای طرف تجاری و به ویژه کشورهای منطقه شده است اما در این طرح هدف تنها ۲۴ کشور قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه دولت نسبت به اجرای قوانین توجهی نمی‌کند و ما به جای تصویب قانون جدید باید نظارت خود را افزایش دهیم به ویژه اینکه مفاد این طرح در برنامه ششم توسعه آمده است بنابراین دولت‌ را باید برای اجرای برنامه توسعه در شرایط تحریم، تهدید غرب، امپریالیسم بین‌المللی و صهیونیست جهانی مجاب کنیم.

محمد حسن نژاد از دیگر موافقان رد طرح مذکور گفت: این طرح خوش ظاهر و بد باطن است. گول ظاهرش را نخورید. در ظاهر هدف از دور زدن تحریم‌ها که دلار و یورو را بی اثر کند اما این اتفاق نمی‌افتد و تحریم‌ها بدتر می‌شود. ما خودمان را تنها محدود می‌کنیم در این طرح می‌گویند که با ۲۴ کشور پیمان دو یا سه جانبه داشته باشیم حال این که ما با کل دنیا پیمان داریم. پس این کار خود تحریمی بیش نیست.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا ماده ۵ این طرح عملا تکرار مکررات است. اصل موضوع بر سر ماده ۵ می‌باشد که در آن آمده به منظور تنوع بخشی و تسهیل ابزارها و روش‌های پرداختی کشور بانک مرکزی موظف به فراهم کردن زمینه‌های لازم جهت راه اندازی و انتشار انواع ارزهای دیجیتال با پشتوانه دولتی و غیر دولتی است. این در حالی است که بانک مرکزی باید پشتوانه پول کشور باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: ما با این ماده می‌خواهیم به کسانی که با مزارع بیت کوین رانت خوار شده و پول بیت‌المال را بالا کشیده‌اند شکل قانونی دهیم. بانک مرکزی پشتوانه‌ بیت کوین نیست آن هم کسانی که از برق کشاورزی استفاده کرده و ماینر وصل کرده و با برق یارانه‌ای و  پول بیت‌المال سیستم ماینر راه اندازی کرده تا چینی‌ها از برق ارزان استفاده کنند. با این کار ۱۰۰سوء استفاده‌گر ثروت مند شدند. این عین همان دلار چهار هزار تومانی است که برای واردات داده شد تا جنسی به کشور وارد شود که این اتفاق هم رخ نداد.

وی ادامه داد:‌ پشت پرده این طرح مشخص است این طرح را به نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی ندادند چون می‌دانستند که ما متوجه می‌شویم پشت پرده چیست. به طور کلی این طرح می‌خواهد به بیت کوین مجوز دهد تا کسانی که خون ملت را مکیده و امروز می‌ترسند که بیت کوین را نقد کنند با دست ما اقدامشان قانونی شده و خلاف خود را حلال کنند.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی نیز در موافقت با رد طرح یک فوریتی راه‌اندازی و استفاده از پیام‌رسان های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه در تجارت خارجی مفاد ماده (۱۳) برنامه ششم توسعه را یادآور شد و گفت: بانک مرکزی باید موظف به اجرای قانون شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع مهم پیمان‌های پولی دو و چند جانبه را نباید در قالب پیام‌رسان‌ها ادغام کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ارزهای دیجیتال و پیمان‌های پولی دو راه دور زدن تحریم‌ها است از این رو با پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی مجلس، دولت در روزهای اخیر چارچوب ارزهای دیجیتال در کشور را تصویب کرد اما ارزهای دیجیتال و پیمان‌های پولی جایگاه خود را دارند./

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *