نوشته های جدید
صفحه اصلی / مجلس / مناطق آزاد به دروازه های واردات کالاهای مصرفی تبدیل شده اند

مناطق آزاد به دروازه های واردات کالاهای مصرفی تبدیل شده اند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است از آنجایی که مناطق آزاد به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده‌اند، نتوانستند نقش‌آفرینی مثبت و کاملی در اقتصاد کشور ایفا کنند.

نهاد نیوز

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره نقش مناطق آزاد در توسعه کشور، گفت: اگرچه مناطق آزاد به منظور تحقق اهداف خاصی تاسیس شد تا از طریق امتیازات ویژه‌ای همانند معافیت‌های مالیاتی، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار و …. محیط جذاب و مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها، فناوری‌های جدید، رونق تولید، اشتغالزایی و… ایجاد شود اما در طول سال‌های گذشته این مناطق نتوانستند آنچنان که باید و شاید اهداف مورد نظر قانونگذار را محقق کنند.

مناطق آزاد باید سکوی صادرات کشور می‌شدند حال آنکه این مناطق در طول سال‌های گذشته به دروازه واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری به صورت مسافرتی تبدیل شدند که این روند مخرب تولید ملی است

مناطق آزاد در ایران به دروازه های واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری تبدیل شدند

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نقش آفرینی در توسعه صادرات کشور را یکی از مهمترین وظایف مناطق آزاد برشمرد و افزود: مناطق آزاد باید سکوی صادرات کشور می‌شدند حال آنکه این مناطق در طول سال‌های گذشته به دروازه واردات کالاهای مصرفی و غیرضروری به صورت مسافرتی تبدیل شدند که این روند مخرب تولید ملی است.

وی اظهار کرد: اگرچه از مناطق آزاد به عنوان مکمل اقتصاد ملی یاد می‌شود اما این مناطق نه تنها مکمل اقتصاد ایران نبودند بلکه تا حدود زیادی موجب تضعیف اقتصاد شدند.

امتیازات مالیاتی مناطق آزاد باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه امتیازات مالیاتی مناطق آزاد باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شود، ادامه داد: اگرچه مناطق آزاد برای مناطق مرزی محل استقرار خود منافعی دارد اما اهدافی که در قانون برای تاسیس آن پیش بینی شده تاکنون حاصل نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مناطق آزاد به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شدند، اضافه کرد: براساس گزارشات ارائه شده از سوی مراکز نظارتی، تخلفات بسیاری در این مناطق صورت گرفته که این امر نیز مزید بر علت شده تا مناطق آزاد نتوانند برای اقتصاد نقش‌آفرینی مثبت و کاملی داشته باشند./

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *